KANGUR MATEMATYCZNY

Kangur Matematyczny, jest największą imprezą matematyczną na świecie. Konkurs został zapoczątkowany w latach 80. XX wieku przez australijskiego matematyka Petera O’ Hallorana. Pomysłodawca Kangura chciał stworzyć turniej matematyczny, który byłby dostępny dla szerokiej grupy uczniów i promowałby zainteresowanie matematyką poprzez zabawę i stawianie wyzwań. Konkurs promuje logiczne myślenie, kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów, które są kluczowe w nauce przedmiotów ścisłych. Idea konkursu szybko zyskała popularność i została przeniesiona do Europy na początku lat 90. XX wieku Aby nie nastawiać się na rywalizację, organizatorzy nie przyznają w konkursie miejsc, ale na podstawie uzyskanych punktów uczeń otrzymuje jeden z zaszczytnych tytułów: I Laureat, II Wynik bardzo dobry, III Wyróżnienie. Kangur Matematyczny rozgrywany jest w 6 kategoriach wiekowych, zaczynając od II klasy szkoły podstawowej.  Na rozwiązanie 30 zadań uczestnicy (poza małymi dziećmi) mają 75 minut. Testy konkursowe przesyłane są do szkół w wersji papierowej. W wyznaczonym terminie uczestnicy stacjonarnie rozwiązują zadania w jednej grupie pod nadzorem nauczycieli. Prace uczniów są sprawdzane poza szkołą według jednolitej punktacji na całym świecie. Polska zgłosiła swój akces do Kangura w 1992 r. W naszym kraju konkurs jest organizowany przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, patronat nad nim sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 1995 roku Kangur Matematyczny został wpisany do kalendarza imprez UNESCO, a od kilkunastu lat odbywa się pod patronatem Rady Europy.